Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim

Technik ekonomista

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Zostań technikiem ekonomistą czyli specjalistą spraw biznesowych na średnich szczeblach zarządzania.

Kierunek ten realizowany jest w oparciu o współpracę z Wydziałem Nauk Społecznych przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w  Kielcach filia w Piotrkowie Tryb. oraz przedstawicielami branży bankowej Bank Gospodarki Żywnościowej w Piotrkowie Tryb. i Bank Ochrony Środowiska w Piotrkowie Tryb.

Nauczymy Cię:

• organizowania własnej działalności gospodarczej,
  • pisania biznesplanów,
  • obsługiwania specjalistycznych programów komputerowych, księgowych, płacowych, kadrowych, biurowych, magazynowych, sprzedażowych,
  • interpretowania i stosowania przepisów prawa gospodarczego, finansowego, podatkowego,
  • organizowania skutecznego marketingu i sprzedaży,
  • posługiwania się językiem obcym ekonomicznym w kontaktach z kontrahentami i instytucjami,
  • prowadzenia korespondencji w sprawach osobowych, handlowych i finansowych,
  • prowadzenia rekrutacji i selekcjonowania kandydatów do pracy
  • sporządzania dokumentacji kadrowej,
  • prowadzenia spraw związanych ze świadczeniami socjalnymi,
  • rozliczania wynagrodzeń i składek pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • prowadzenia analizy zatrudnienia i wynagrodzeń,
  • prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych,
  • prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i podmiotami rynku finansowego
  • pracy w zespole, prowadzenia negocjacji,
  • planowania własnej kariery zawodowej.

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ekonomista powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

Możliwości podjęcia pracy:

• w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych i podatkowych,
  • w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych (dział marketingu, zaopatrzenia i gospodarki materiałowej, zatrudnienia wynagrodzeń księgowości, sprzedaży produktów, planowania produkcji, sprawozdawczości finansowej),
  • w kancelariach i sekretariatach instytucji rządowych, samorządowych, finansowych, podmiotów gospodarczych,
  • w obrocie i zarządzaniu nieruchomościami,
  • w instytucjach prowadzących badania rynku,
  • w biurach rachunkowych w zakresie uproszczonej ewidencji,
  •  w samodzielnie prowadzonej firmie.

Możliwość dalszego kształcenia na studiach ekonomicznych i administracyjnych.

To idealny kierunek dla osób, które charakteryzuje:

• dokładność i systematyczność w działaniu,
  • zdolność koncentracji i podzielność uwagi,
  • umiejętność sprawnego komunikowania się,
  • kreatywność,
  • otwartość na innowacje.

Kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista ważne na terenie Polski oraz Unii Europejskiej w obszarze:
EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej.
EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.

MOŻLIWOŚCI PODNOSZENIA KWALIFIKACJI W ZAWODZIE

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ekonomista po potwierdzeniu kwalifikacji EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych może  uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik rachunkowości po potwierdzeniu kwalifikacji EKA.07. Prowadzenie rachunkowości.